fbpx
Bölümler

İtalya’da Gastronomi Eğitimi

İtalya’da Gastronomi Eğitimi

Dünyanın en ünlü mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı ülkenin her köşesinden bir eser barındırması itibariyle oldukça zengindir. Akdeniz ülkesi olan İtalya, hem iklimsel koşullar hem de yarımada olması sebebiyle zengin ürün çeşitliliğine sahiptir. Bu da İtalyan mutfağına doğrudan yansımıştır. İtalya’da gastronomi eğitimi ise lisans, yüksek lisans ve kısa süreli programlar ve başlangıçtan profesyonel seviyelere kadar geniş kurs imkanlarıyla yurtdışında gastronomi eğitimi almak isteyenler için oldukça yerinde bir tercihtir.

 

Yurtdışı Gastronomi Üniversiteleri

Yurtdışında gastronomi eğitimi almak isteyenler için ülke seçimi oldukça önemlidir. Bu noktada dünyanın önde gelen mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı ise gerek yemek çeşitliliği gerekse kullanılan malzemenin zenginliğiyle yurtdışında gastronomi eğitimi alabileceğiniz en iyi ülkedir. Yurtdışında gastronomi üniversiteleri uluslararası öğrenciler için birçok imkan sağlamaktadır. İtalya’da  gastronomi eğitimi ise bunlar arasında devlet üniversitelerinde düşük eğitim ücretleri ve köklü eğitim kalitesiyle bir adım öne çıkmaktadır.

 

İtalya Gastronomi Üniversiteleri

İtalya’da gastronomi eğitimi lisans ve yüksek lisans düzeyinde hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler bünyesinde verilmektedir. Bu üniversitelerde eğitim dili genellikle İtalyanca olsa da İngilizce eğitim alabileceğiniz okullar da mevcuttur. Profesyonel kurslar için ise İtalya, dünyanın en iyi mutfak okullarına sahiptir ve bu alanda çok çeşitli ve zengin içerikli kurslar sunmaktadır. Bu kurslar uluslararası birçok aşçıyı bir araya getirdiği için programların eğitim dili genel olarak İngilizce’dir. Gelin bu üniversiteleri ve okulları daha yakından tanıyalım.

 

1) Gastronomi Bilimleri Üniversitesi

Gastronomi Bilimleri Üniversitesi (University of Gastronomic Sciences) Piedmont ve Emilia-Romagna bölgesel yetkilileri ile işbirliği içinde Slow Food derneği tarafından 2004 yılında kurulmuştur. Gastronomi Bilimleri Üniversitesi, İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı tarafından yasal olarak tanınan özel bir üniversitedir.

Okulda gastronomi, tarım ve gıda sektöründe bilgi ve becerilere sahip; gıda üretimini, dağıtımını ve tüketimini uygun ve uygulanabilir seçimlere doğru yönlendirebilen ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmaya katkı sunan öğrenciler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Gastronomi Bilimleri Üniversitesi mezunları endüstriyel ve tarımsal gıda üretimi sektöründe, küçük, orta ve büyüklükte turizm sektöründe, gıda eğitiminde ve çeşitli kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmektedir. Öğrencilerin birçoğu ise üniversitede verilen eğitimin sonunda bireysel projeler üzerinde çalışan girişimciler haline gelmektedirler. Üniversite bünyesinde gastronomi lisans eğitimi ilk yıl İngilizce, 2. ve 3. yıl ise İtalyanca olarak verilmektedir. İtalya’da gastronomi eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettikleri okullardan biridir.

 

italyada-gastronomi-egitimi
italyada-gastronomi-egitimi

2) SHG (Swiss Hospitality Group)

Milano’da yer alan ve İsviçre temelli bir okul olan SHG (Swiss Hospitality Group) ise İtalya’da lisans düzeyinde tamamen İngilizce eğitim seçeneği sunan tek okuldur. Milano’nun merkezinde ve oldukça ulaşılabilir bir konumda yer alan okul lisans ve yüksek lisans düzeyinde gastronomi eğitimi sunmaktadır. Öğrenciler 6 ay teorik eğitim ve 6 ay ücret aldıkları staj programlarıyla çok yönlü bir eğitim alma şansına sahiptirler. Dünyanın en önemli otelleriyle iş birliği içerisinde olan SHG bu sayede öğrencileri için de harika staj fırsatları sunmaktadır. 

EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık olarak SHG’nin resmi Türkiye temsilciliğini yürütmekteyiz. Tamamen İngilizce gastronomi eğitimi sunan bu okulda eğitim almak isteyen öğrenciler için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Siz de İtalya’da İngilizce Gastronomi Eğitimi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

3) Sapori Üniversitesi

İtalya’nın merkezinde yer alan ve çikolatasıyla ünlü Perugia, Sapori Üniversitesi gibi İtalya’nın en önemli gastronomi üniversitelerinden birine de ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite bünyesinde şehirle özdeşleşmiş çikolata yapımından pizza yapımına kadar birçok alanda eğitim seçeneği mevcuttur. 

Bu programlara amatör seviyeden profesyonel düzeye kadar geniş ölçekte ve sürelerde katılmak mümkündür. Öğrencilerin donanım kazanması için akademik yıl içerisinde 7 aylık teorik eğitimden sonra oteller, lüks restoranlar veya gıda şirketlerinde staj programları uygulanmaktadır. 

 

4) Apicius Uluslararası Mutfak Okulu

Floransa sanat okulunun bir kolu olarak kurulan Apicius Uluslararası Mutfak Okulu şehrin merkezinde yer almaktadır. Okulda 1 yıllık pastacılık, mutfak sanatları, şarap yapımı gibi çeşitli sertifika programları mevcuttur. Apicius Uluslararası Mutfak Okulu öğretim üyeleri İtalya’nın en saygın gastronomi endüstrisinde profesyonel olarak çalışmış kişilerdir.

Profesyonel iletişimciler, beslenme uzmanları ve profesyonel spor terapisi ve endüstrisinden eğitimciler okulun çok yönlü eğitimine katkı sağlamaktadırlar. Michelin yıldızlı şefler, ödüllü pasta şefleri, şarap üreticileri, sommelier ler (somelyer), gıda tarihçileri, gıda sektöründende çalışan pazarlama uzmanlaro, iletişim uzmanları ve İtalyan mutfağının önemli temsilcileri bu okulda eğitim vermektedirler. Mesleki deneyimleri, Apicius programlarının zengin içeriğiyle birleştiğinde ise sürekli talep gören gastronomi endüstrisine girmek isteyen öğrencilerin bakış açılarını genişletecek bir eğitim imkanı sağlamaktadır.

 

5) İtalyan Şef Akademisi 

İtalyan Şef Akademisi, İtalya’nın başkenti Roma’da yer almaktadır. Akademi, bünyesinde eğitim alan dünyanın çok farklı ülkelerinden öğrencilerin sahiptir. Eğitimde ise prestijli restoranlarda mükemmel bir eğitim süreci ve çıraklık yoluyla iş dünyasına girmelerini kolaylaştırmayı amaç edinmiştir. Zengin mesleki eğitim kursları boyunca İtalyan Şef Akademisi, tüm öğrencilerine hedeflerini karşılayabilecek kişisel eğitim yolları oluşturma imkanı vermektedir. İtalyan Şef Akademisi profesyonel kurslar ve ileri seviye kurslar düzeylerinde eğitim alan tüm öğrenciler için iş dünyasına tam donanımlı olarak katılabilecekleri tam bir profesyonel ön hazırlık sağlamaktadır.

 

6) İtalya ALMA Aşçılık Okulu

İtalya ALMA Aşçılık Okulu, 2015 yılında UNESCO tarafından gastronominin yaratıcı kenti ilan edilen Parma’da yer almaktadır. Parma’da uluslararası eğitim verecek bir aşçılık okulu açma fikri zamanın Tarım ve Üretim Konseyi başkanı ve bugün ALMA onursal başkanı olan Albino Ivardi Ganapini tarafından desteklenmiştir. Ganapini’ye göre, mimari ihtişamıyla bilinen Palazzo Ducale di Colorno’nun imajını ve şöhretini yeniden başlatabilecek ve binayı hayata döndürecek yeni bir rol üstlenmesi gerekiyordu. Yüksek kalitede profesyonel ve kültürel bir eğitim merkezine ev sahipliği yapmak bu fikre uyuyordu.

Okul bugün Colormo’nun Ducal Sarayı’ndaki Food Valley’in kalbinde yer almaktadır. Okul 20’den fazla eğitmen, yedi eğitim odası, iki pasta mutfağı, bir eğitim restoranı, dört demo odası ve öğrencilere erişim imkânı sağlayan bir kütüphane dahil olmak üzere 5000 metrekarelik kampüste eğitim vermektedir. Ayrıca 120’nin üzerinde aşçı ve akademisyenle işbirliği içindedir.

 

7) Coquis İtalyan Mutfağı Okulu

Coquis İtalyan Mutfağı okulu gastronomi alanında İtalya’nın yeni okullarından biridir. Ancak İtalyan mutfağına getirdiği modern yaklaşım okulun dikkat çeken bir kurum haline gelmesini sağlamıştır. Coquis İtalyan Mutfağı Okulunda amatör ve profesyonel aşçılar için çeşitli kurslar bulunmaktadır. Okul ayrıca gastronomi alanında lisans eğitimi de sunmaktadır. Bu alanda şef, danışman, araştırmacı ve öğretim elemanı olarak istihdam edilmek üzere gastronomi uzmanları yetiştirmektedir. 

 

İtalya’da Pizza Kursu

Pizzanın ana vatanı İtalya’da bu alanda uzmanlaşmak isteyen amatörler ve profesyoneller için birçok şehirde kurslar bulunmaktadır. İtalya’da gastronomi eğitimi denildiğinde akla gelen İtalya’da pizza kurslarına katılarak bu bu sanatı yerinde öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.


EGE ABROAD İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur.
Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de İtalya’da Gastronomi Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: