fbpx
Bölümler

İtalya’da Hukuk Okumak

İtalya’da Hukuk Okumak

Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden olan İtalya, Güney Avrupa’da önemli bir siyasi figürdür. Köklü bir hukuk geleneğine sahip İtalya, çağdaş hukuk sisteminin kurucusu sayılan ve idam cezasına ilk karşı isim olan Cesare Beccaria, Birleşmiş Millet İnsan Hakları komitesi başkanlığını yürütmüş Fausta Pocar gibi ünlü isimlere sahiptir. Türk hukuk sistemi de 1930’da İtalyan ceza hukuku baz alınarak düzenlenmiştir. İtalya’da hukuk okumak bu köklü gelenekten beslenme imkanı sunmaktadır.

İtalya’da hukuk okumak isteyen öğrenciler için lisans ve yüksek lisans düzeyinde İngilizce seçenekler mevcuttur. Ancak İtalya’da avukatlık yapmak isteyenler için düzenlenen sınavın İtalyanca olduğunu belirtmemiz gerekir. Ayrıca kendine has bir literatüre sahip hukuk sistemi içerisinde yer almak için o ülkenin dilini iyi bir şekilde konuşabilmek önemli bir koşuldur.

İtalya Hukuk Sistemi

İtalyan hukuk sistemi Roma hukukuna dayanmaktadır. Sardunya Krallığı’nın hukuk ve ceza sistemi İtalya 19. yüzyılın ortalarında birleştiğinde tüm ülkeye yayılmıştır. Gözden geçirilmiş 1990 ceza kanunu, eski ‘soruşturma’ sisteminin yerine ortak hukuk ülkelerine benzer bir ceza sistemi getirmiştir.

İtalyan anayasası uyarınca, yargı yasama ve yürütmeden bağımsızdır ve bu nedenle yargı işlevleri sadece sulh hakimleri tarafından yerine getirilebilir ve hakimler görevden alınamaz. İtalyan yargı sistemi bir dizi mahkemeden ve memur olan bir yargıçlardan oluşur. Yargı sistemi birleşmiştir, her mahkeme ulusal ağın bir parçasıdır. En yüksek mahkeme, yargı yetkisini temyiz eden ve yalnızca hukuk alanlarında kararlar veren Yargıtay’dır. 1948 anayasası, idari mahkemeler ve askeri mahkemeler hariç özel mahkemeleri yasaklamakla birlikte, geniş bir vergi mahkemesi ağı daha önceki bir dönemden günümüze ulaşmıştır.

İtalya’da Avukatlık Yapmak

İtalya’daki avukatlar “avvocati” olarak anılır ve ülkenin “Consiglio Nazionale Forense” adı verilen ulusal baro birliğine bağlı olarak görev yaparlar. Avukatlar, İtalya’daki hukuk mesleği ademi merkeziyetçi bir yapıda olduğundan yerel baro birliğine de üye olabilirler. Ancak Ulusal Baro Birliği (Consiglio Nazionale Forense) İtalya’daki tüm avukatlara yönelik disiplin önlemleri almakla yükümlüdür. Tüm İtalya bölgelerinde çalışan avukatlar için geçerli olan bir disiplin yönetmeliği bulunur.

İtalya bir Avrupa Birliği ülkesi olduğundan dolayı, avukatlık mesleğini icra edebilmek için yasal eğitim gereklilikleri diğer AB ülkelerindeki gibidir. İtalya’da avukatlık yapabilmek için Lisans (LLB) ve lisansüstü seviyelerinin (LLM) tamamlanması zorunludur. Bunun yanında en az bir yıllık bir hukuk bürosu veya diğer hukuki kuruluşlarla staj yapmak zorunluluğu bulunur. Ayrıca İtalya’da avukat olarak çalışmak için baronun düzenlemiş olduğu sınavda da başarılı olmak gerekmektedir.

italyada-hukuk-okumak

İtalya’da Hukuk Üniversiteleri

İtalya’da hukuk eğitimi alabileceğiniz birçok üniversite seçeneği bulunmaktadır. Lisans düzeyinde İngilizce eğitim uluslararası hukuk üzerinedir ve 3 yıl sürmektedir. Yüksek lisans programları ise farklı alanlarda mevcuttur ve 2 yıllık tezli programlardır. Giriş şartları olarak lisans programları için B2 seviyesinde İngilizce dil belgesi (TOEFL, IELTS gibi) ve öğrencinin seviyesini ölçen çeşitli mülakatlar bulunur. Yüksek lisans eğitimi için ise temel şartlar hukuk veya ilgili alanda lisans diploması ve yine B2 seviyesinde İngilizce dil belgesidir.

İtalyanca hukuk eğitimi ise ciclo unico (lisans ve yüksek lisans bütünleşik) olarak verilmektedir. İtalyanca hukuk eğitimi alabilmek için ise B2 seviyesinde İtalyanca dil belgesi ve üniversitelerin düzenlemiş oldukları sınavlarda başarılı olmak gerekmektedir.

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans

İtalya’da hukuk yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için İngilizce program seçenekleri mevcuttur. Bu programlar 2 yıl sürmektedir ve tezlidir.

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Programları:

  • Avrupa Çalışmaları
  • İş ve Şirketler Hukuku
  • Ticaret Hukuku
  • Sürdürülebilir Kalkınma

Ayrıca bazı araştırma merkezleri ve enstitler bünyesinde 1 yıllık programlar da mevcuttur.

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Şartları

  • B2 seviyesinde dil belgesi
  • Hukuk veya ilgili bir alanda lisans diploması

İtalya’da Hukuk Fakültesi

İtalya’da hukuk fakültelerinde eğitim lisans ve yüksek lisans eğitimi bütünleşik olacak şekilde (ciclo unico) verilmektedir. Birçok İtalyan üniversitesinde hukuk eğitimi seçeneği bulunmaktadır. Ancak İngilizce programlar doğal olarak daha kısıtlıdır. Milano Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Torino Üniversitesi Hukuk Fakültesi uluslarası öğrencilerin çokça tercih ettiği hukuk fakülteleri arasında yer almaktadır.

İtalya’da Hukuk Okuyanlar

İtalya’da lisans ve yüksek lisans düzeyinde hukuk eğitimi alan öğrencilerimiz arasında yerinizi almak için bize ulaşabilirsiniz. Başvurulardan İtalya’da eğitime başlangıcınıza kadar tüm süreçte sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

italyada-hukuk-okumak

Milano Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İtalya’nın en iyi hukuk fakültelerinden biri de Milano Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘dir. Bir bölümde İngilizce hukuk eğitimi seçeneği mevcuttur. Diğer bölümler için ise bazı dersler İngilizce olarak verilmektedir. Fakültenin genel eğitim dili İtalyanca’dır ve İstanbul Üniversitesi ile ikili anlaşmaları bulunur.

İtalya’da İngilizce Hukuk Okumak

İtalya’da İngilizce hukuk eğitimi seçeneği lisans ve yüksek lisans seviyelerinde mevcuttur. İngilizce lisans programları daha çok uluslararası hukuk üzerinedir ve 3 yıl sürmektedir. Yüksek lisans programlarında ise seçenek daha geniştir.

İtalya’da İtalyanca Hukuk Okumak

İtalya’da İtalyanca Hukuk Eğitimi 5 yıl sürmektedir. Mezun olan öğrenciler sorunlu stajlarını tamamladıktan sonra iki aşamalı bir sınavdan geçerek avukatlık ruhsatı almaya hak kazanırlar.

İtalya’da Hukuk Fakültesi Fiyatları

İtalya’da hukuk fakülteleri yıllık eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Türk öğrencileri yıllık yaklaşık 1.000 Euro eğitim ücreti ödemektedirler.


EGE ABROAD İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz. Siz de İtalya’da Hukuk Okumak ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: