fbpx
Bölümler

İtalya’da Moda Tasarım Okumak

İtalya’da Moda Tasarım Okumak

Dünya moda başkentlerinden biri Milano’dur ve başta Milano olmak üzere dünyanın en iyi moda tasarım okulları İtalya’nın birçok farklı şehrinde konumlanmıştır. Moda denince akla ilk gelen ülkelerden biri olan İtalya’da moda tasarım okumak kariyeriniz için bir dönüm noktası olacaktır. Bu alanda dünyanın en iyi okullarına sahip İtalya, “Made in Italy” olarak bilinen ve İtalyan ürünlerinin kalitesini temsil eden akımı yıllardır sürdürmektedir. Bu sürekliliğinin sağlanmasında ise bu okulların payı büyüktür.

Moda tasarım eğitimi, kıyafetlerden aksesuarlara kadar stil kararları vermeyi öğreneceğiniz bir alandır. Moda tasarımı, renkler, dokular ve malzemelerle eşleştirmeyi ve oynamayı seven yaratıcı insanlar için ideal bir çalışma ve eğitim alanıdır. Bir fikri çekici bir ürüne dönüştürmek için sanatsal ilkeleri ve uygulamalı grafikleri nasıl birleştireceğinizi öğrenebilirsiniz. Uzmanlaşabileceğiniz dallardan bazıları ise giysi tasarımı, ayakkabı tasarımı, çanta tasarımı, aksesuar tasarımı vs. dir. 

Tasarım alanında ise iç mimariden endüstriyel tasarıma kadar çok geniş bir alanda program seçenekleri bulunmaktadır. 2 haftalık kurslardan lisans, master programlarına kadar geniş ölçekte istediğiniz düzeyde eğitim İtalya’da mümkün. 

 

İtalya’da Moda Tasarım Kursu

İtalya’da moda tasarım okumak için geniş seçenekler bulunmaktadır. 1 haftalık kurslardan 2 yıllık master programlarına kadar geniş yelpazede seçenekler bulunmaktadır. İtalya’da moda tasarım kursu almak isterseniz de özellikle yaz dönemi kurslarını değerlendirebilirsiniz. Milano, Floransa, Roma, Venedik, Torino gibi İtalya’nın en ünlü şehirlerinde birçok moda okulu seçeneği bulunmaktadır. 

İtalya’da endüstriyel tasarım, grafik tasarım, takı tasarım, kıyafet tasarımı, iç tasarım, mobilya tasarımı, çanta tasarımı gibi birçok spesifik tasarım kursu bulunmaktadır. Siz de alanınıza uygun moda tasarım kursu seçenekleri için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. 

italyada-moda-tasarim-okumak
italya’da-moda-tasarim-okumak

İtalya’da Moda Tasarım Okulları

İtalya’da moda tasarım okumak için tercih edebileceğiniz okullar bu alanda dünyanın en iyi okulları arasında gösterilmektedir. Bu okullar uluslararası öğrenci hareketliliği yüksek okullardır ve eğitim programlarının çoğu İngilizce’dir. İtalyan moda tasarım okulları genellikle Milano, Roma, Floransa, Venedik, Torino gibi İtalya’nın önemli moda şehirlerinde yer almaktadır.

Şehirlerin karakteristik özellikleri de eğitim programlarına yansımaktadır. Örneğin dünyanın moda başkentlerinden biri olan Milano’da moda ve aksesuar tasarımı ile ilgili programlar ağırlıkta iken İtalya’nın otomobil başkenti Torino’da ise çeşitli düzeylerde otomobil tasarım ve diğer tasarım programları bulunmaktadır. 

İtalya’nın en iyi moda tasarım okulları ise şunlardır:

İtalya’da Moda Tasarım Eğitimi Veren Okullar

 

Domus Academy

1982’de Milano’da kurulan Domus Academy, İtalya’nın ilk lisansüstü moda tasarım okuludur. Bu alanda tamamen İngilizce eğitim sunan okulun öğrencilerinin çoğunluğunu da uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Aynı zamanda resmi temsilcisi olduğumuz Domus Academy İtalya’da moda tasarım okumak isteyen Türk öğrenciler tarafından da çokça tercih edilmektedir.

Milan Fashion Institute 

Milano’da yer alan moda okulu daha çok yönetim temelli master programları ve kısa dönemli kurs seçenekleri sunmaktadır. Yenilikçi bir moda anlayışı benimseyen Milan Fashion Institute programları ve içeriklerini de bu yönde sunmaktadır.

IED (Istituto Europeo Di Design)

50 yılı aşkın süredir moda ve tasarım alanında eğitim veren IED’in İtalya başta olmak üzere İspanya ve Brezilya’da kampüsleri bulunmaktadır. Uluslararası öğrenciler için lisans, yüksek lisans, kısa dönemli kurslar ve ileri düzey kurslar olarak birçok program seçeneği sunulmaktadır. 

Istituto Marangoni

Istituto Marangoni 1935 yılında Giulio Marangoni tarafından özel bir moda okulu olarak kurulmuştur. Okulun sadece İtalya’da değil Londra, Miami gibi moda merkezleri ve Şangay ve Mumbai gibi uzak doğu şehirlerinde de kampüsleri bulunmaktadır. Istituto Marangoni birçok lisans ve yüksek lisans programı seçeneğine sahiptir. 

NABA (Nuova Belle Di Arti)

İtalya’nın en büyük özel sanat akademisi olan NABA 1980 yılında kurulmuştur. Lisans, yüksek lisans ve kısa süreli kurslar olmak üzere birçok seçenek sunan okulda İngilizce ve İtalyanca eğitim verilmektedir. 

PoliModa

1986 yılında Floransa’da kurulan Polimoda, moda tasarım alanında birçok program seçeneği sunmaktadır. Polimoda İtalya’nın önde gelen moda markalarıyla da işbirliği içerisindedir.

Scuola Politecnico Di Design

1954’te Milano’da kurulan Scuola Politecnico Di Design, geniş program seçeneğiyle birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. SPD, diğer İtalyan dizayn okulları gibi İtalya’nın ve dünyanın önde gelen firmalarıyla işbirliği içerisinde çalışmaktadır. 

Istituto Superiore Di Design

ISD olarak bilinen Istituto Superiore Di Design 1989 yılında Napoli’de kurulmuş bir moda tasarım okuludur. Okul eğitim dili İtalyancadır. İtalyanca bilmeyen öğrenciler için ise dersler simultane olarak İngilizce’ye çevrilmektedir.

 

Dünyanın En İyi Moda Tasarım Okulu

Dünyanın en iyi moda tasarım okulları arasında birçok İtalyan okulu bulunmaktadır. Bu alanda dünyanın en iyi okulları olarak Domus Academy, Marangoni, IED, NABA gibi sadece moda ve tasarım alanında eğitim veren okullar gösterilebilir. 

 

İtalya’da Moda Okulları Fiyatları

İtalya’da moda okulları fiyatları programın seviyesine ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Genel hatlarıyla lisans programları ücretleri yıllık 9.000-17.000 Euro arasında değişirken, master programları 9.000-29.000 Euro arasında değişmektedir. Ayrıca çokça talep edilen kısa dönemli kursların fiyatları ise kurs süresine göre 1.800-4.200 Euro arasında değişmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Fiyatları” yazımıza göz atabilirsiniz .

 

İtalya’da Burslu Moda Okulu

İtalya’da moda okulları özellikle yetenekli öğrenciler için çeşitli burs seçenekler sunmaktadırlar. Bu burs seçenekleri genel olarak okul ücretlerinden indirim sağlamaktadır. Öğrencilerin çalışmalarının değerlendirildiği burs yarışmaları yılın farklı dönemlerinde farklı okullar tarafından düzenlenmektedir. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Eğitim” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Moda Tasarım Devlet Üniversiteleri

Moda tasarım eğitimi pratiğe dayalı bir alandır. İtalya’da devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler de buna uygun olarak farklı uzmanlık alanlarına göre ayrılmışlardır. Devlet üniversitelerinde eğitim genel olarak 3 yıllık lisans, 2 yıllık yüksek lisans, programlara göre değişen sürede uzmanlık eğitimi ve 3 yıllık doktora eğitimi şeklindedir. İtalya’da moda tasarım alanında ise devlet üniversitelerinde eğitim verilmemektedir. Moda tasarım eğitimi özel okullar bünyesinde verilmektedir.

 

İtalya Moda Markaları

İtalya denildiğinde akla moda gelmesinin önemli sebeplerinden biri de lüks giyim sektörünün önde gelen firmalarının İtalyan firmaları olmasıdır. Markaların yanında dünya çapında ün yapmış birçok ünlü İtalyan tasarımcı da bulunmaktadır. Dünyaca ünlü İtalyan moda markaları arasında Versace, Valentino, Trussardi, Salvatore Ferragamo, Roberto Cavalli, Prada, Pierre Cardin, Moschino, Gucci, Fendi, Emporio Armani, Emilio Pucci, Dolce&Gabbana, Diesel, Bvulgari, Benetton gibi birçok ünlü marka bulunmaktadır.


EGE ABROAD İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur.
Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de İtalya’da Moda Tasarım Okumak ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
İtalya'da Moda Tasarım Eğitimi düşünüyor musunuz?
%d blogcu bunu beğendi: