fbpx
Bölümler

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi

Avrupa Birliği’nin kurucu ülkelerinden biri olan İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi ni tamamen İngilizce olarak okumak mümkündür. Uluslararası ilişkiler bölümü disiplinler arası bir niteliktedir. Bu sebeple İtalya’da uluslarararası ilişkiler bölümü ekonomi, siyasal bilimler gibi alanları içeren eğitim müfredatlarına sahiptir. Bu bölümlere örnek olarak uluslararası ilişkiler ve ve ekonomi, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, uluslararası politika ve bölgesel dinamikler olarak gösterilebilir.

Ayrıca İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi içeriğinde tarih, insan hakları, küreselleşme, güvenlik, uluslararası hukuk, politika gibi alanlardan da dersler bulunur. İtalya’nın siyaset bilimine katkısı hem bulunduğu coğrafya hem de Avrupa tarihindeki önemli rolü itibariyle oldukça büyüktür. Niccolò Macchiavelli gibi birçok İtalyan, uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi alanlarında büyük etkiler bırakmıştır. Ayrıca Avrupa’da en yüksek dış ticaret hacmine sahip olduğumuz 2. ülke İtalya’dır. Ve Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren 1.300 civarında İtalyan firması bulunmaktadır. Bu da İtalya’da uluslararası ilişkiler eğitimini tamamlayan, İtalya’yı tanıyan ve dilini iyi derecede konuşabilen Türk bireyler için geniş bir iş ağı anlamına gelmektedir.

Uluslararası İlişkiler eğitimi veren İtalyan üniversiteleri de dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Ayrıca bu bölümlerin uluslararası öğrenci yoğunluğu diğer bölümlere göre oldukça yüksektir. Bu da bu alanda eğitim almak isteyen öğrenciler için dünyadaki gelişmeleri ve farklı ekolleri takip etmek anlamında büyük katkılar sunmaktadır.

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Bölümü 

İtalya’da uluslararası ilişkiler bölümleri İtalyanca ve İngilizce olarak eğitim seçeneklerine sahiptir. Ayrıca bu bölümlerde eğitim alan öğrencilere İngilizcenin yanında Rusça, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Portekizce, Arapça gibi geniş coğrafyalarda konuşulan dillerle ilgili de eğitim verilmektedir. İtalya’da uluslararası ilişkiler eğitiminde amaç dünyayı yakından takip edebilen, gelişmeye açık, en az iki dil konuşabilen ve bu alanda önemli yetkinliklere sahip bireyler yetiştirmektir.

italyada-uluslararası-iliskiler-egitimi

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da uluslararası ilişkiler eğitimi veren üniversiteler bu alanda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Bologna Üniversitesi, Milano Üniversitesi, Trento Üniversitesi gibi üniversiteler de uluslararası ilişkiler alanında dünyanın en iyi 150 üniversitesi arasında yer almaktadırlar.

Bu üniversitelerde eğitim dili İngilizce olan birçok program seçeneği bulunmaktadır. Disiplinler arası niteliği sebebiyle ekonomi, diplomasi, bölgesel çalışmalar gibi alanlar da İngilizce uluslararası ilişkiler programları arasında yer almaktadırlar.

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans

Türkiye’de uluslararası ilişkiler eğitimi alan öğrencilerin en çok problem yaşadığı konu dünyadaki gelişmeleri yakından takip edebilecek bir dil seviyesine ve akademik alt yapıya sahip olamamaktır. İtalya’da uluslararası ilişkiler eğitimi alan öğrenciler ise akademik düzeyde İngilizce’nin yanı sıra ileri seviye İtalyanca öğrenme şansına da sahiptirler.

İtalya’da uluslararası ilişkiler yüksek lisans programları birçok üniversite bünyesinde bulunmaktadır. Bu programlardan birçoğu da İngilizce eğitim seçeneğine sahiptir. Bu bölümlerde eğitim için ise B2 düzeyinde İngilizce dil belgesi ve uluslararası ilişkiler alanında veya ilgili bir alanda lisans diploması şartı bulunmaktadır.

Siz de İtalya’da uluslararası ilişkiler bölümleri için kabullerini aldığımız öğrencilerimiz arasında yerinizi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

milano-universitesi-uluslararası-iliskiler


EGE ABROAD İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz. Siz de İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: