Referans

Milano Teknik Üniversitesi

Milano Teknik Üniversitesi Öncesi  Nerede Eğitim Aldın?

milano-daki-ogrenciler

Adım Aybüke. Liseyi Türkiye’de okudum sonrasında ise  Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum.Şimdi de Milano Teknik Üniversitesindeyim.

Neden Milano Teknik Üniversitesi’ni Tercih Ettin?

 

Üniversitemiz ve Polimi arasındaki iş birliğinden dolayı, özellikle mezun olduğum sene Milano Teknik Üniversitesi (Politecnico Di Milano) hakkında çok şey öğrenmiştim. Uzmanlaşmak istediğim alan daha çok Yapı Mimarisi üzerine idi. Bir profesörümün tavsiyesi üzerine Building Architecture bölümünü araştırdım ve aldığım danışmanlık desteği ile bu bölümün önemli ölçüde istediğim gibi olduğuna karar verdim.

 

İtalya mimariyi ve sanatı okulun haricinde de takip edip öğrenebileceğiniz bir ülke. Restorasyon konusunda çok başarılılar, yeni bir bina inşa etmek
İtalya’da çok ciddi bir konu. Okulda ders aldığımız profesörler İtalya’nın en önemli binalarının kaderini belirleyen insanlar.

Dolayısıyla Milano Teknik Üniversitesi bulunduğum şartlarda benim için en doğru karar oldu.

Akabinde sağlanan burs olanakları, Milano’daki sosyal yaşamda(konaklama, seyahat, vd) çok ciddi katkı sağlıyor. Mimarlık gibi masraflı bir bölüm okuyorsanız maddi anlamda rahatlayacağınızı söyleyebilirim.

Bunların haricinde, Milano çok kozmopolit bir şehir. Okuldaki derslerden sıyrıldığınızda gideceğiniz çok sayıda konser, sergi, müze, tarihi bina var. Sadece İtalya hakkında değil, Avrupa tarihi hakkında da çok şey öğrenebileceğiniz, dünya hakkında bir vizyon kazandırabilecek bir şehir Milano.

 

Okulun ve Bölümün Hakkında Bilgi Verir Misin?

Polimi dünyanın her yerinden öğrencilerin geldiği prestijli bir üniversite. Yani bu eğitim kararınıza farklı kültürleri tanımak da dahil, ki bu da okulla alakalı en güzel tecrübelerden biridir.

Okulun ve Bölümün Hakkında Bilgi Verebilir Misin?

Ben Milano Teknik Üniversitesi- Architecture-Bulding Architecture bölümünde okuyorum. Türkiye’de hemen hemen Yapı Bilgisi’ne tekabül ediyor. Bu bölüm daha çok mimarinin teknik tarafında kendini geliştirmek isteyenler için uygun bir bölüm. Temel ölçüde mekanik-elektrik dersleri bile alıyoruz. Amaç, mimarın projeyi tasarımdan ibaret görmemesi; daha gerçekçi tasarımlar yapabilmesi için projeyi bir bütün olarak görebilmesi.

 

Sınavlar hakkında, bir senede iki dönem okuyorsunuz; her sınav için iki tarih veriliyor. Eğer ilkinden geçemezseniz yahut notunuzu beğenmezseniz, ikinci sınava giriyorsunuz. İkinci sınavda kalma ihtimalinizde yaz dönemi sınavları var. Çakışan derslerinizin sınavlarına da rahatlıkla giriyorsunuz. Seçmeli dersler de var, kredi sınırlamasına esasen birden fazla seçmeli ders ekleyebiliyorsunuz ders programınıza.

milano-teknik-universitesi-mimarlik

İtalya’da Eğitim  Düşünenlere Tavsiyelerin Nelerdir?

 

İtalya’ya ve Milano’ya gelecek arkadaşlara tavsiyem; gelmeden önce iyi bir İngilizceniz olup olmadığından emin olun.
Mutlaka TOELF ya da IELTS’te kendinizi deneyin. Okul ile eş zamanlı İngilizce öğrenmek hiç iyi bir fikir değil, ders yükü başlı başına yeterli.
Ve güvenilir internet sitelerinden konaklama konusunda araştırma , bu konuda profesyonel bir destek alabiliyorsanız  o da olur.
Mutlaka ev bulursunuz, ama Euro-TL paritesini göz önünde bulundurun ve bir piyasa araştırması yapın.

Polimi Welcome Week‘ine mutlaka katılın. bir sene boyunca size lazım olacak bilgiler bu haftada düzenlenen etkinliklerde veriliyor.

İtalyan mimarları ve Avrupa mimarisi hakkında bir ön araştırma yapın, derslerde çok işe yarıyor.

Çok araştırın, çok okuyun; elbette size bilgi verecek bir sürü insan bulabilirsiniz, ancak neyin size uygun olup olmadığını ancak doğru bir yönlendirmeyle kendiniz bilebilirsiniz.

Mutlaka profesyonel bir yardım alın; yeni bir ülke, bilmediğimiz bir bürokrasi sistemi. İtalya’yı tanıyan profesyonellerle çalışmak kabul alma şansınızı artırır, hem de tecrübe sizi daha çabuk ilerletir. Kayıt esnasında eksik evrak vermek çok vakit kaybettirir ve bazı şeyleri baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Şahsen ben gibi şirket aracılığı ile başvuranlar oldukça rahat çünkü tüm prosedürü şirket takip ediyor, belgeleri toplamak ve tercüme ettirmek bile çok vakit aldığı için, profesyoneller ile çalışmamın çok faydasını gördüm. EGE ABROAD – İtalya’da Okumak ekibine yardımları ve röportaj için teşekkür ediyorum.

 

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: